Chodítko pro seniory

Chodítko pro seniory

Při závažných problémech s chůzí už nemusí být podpora klasických vycházkových holí dostatečná, a právě tehdy je vhodný čas pořídit chodítko pro seniory. Dokáže totiž namáhaným nebo oslabeným nohám mnohem více odlehčit, a pohyb s jeho prostřednictvím může seniora opět přivést k aktivnímu životu a vysokému stupni samostatnosti.

Obyčejné hole dokáží na ruce přenést přibližně jen 25% tělesné hmotnosti pacienta. Tento poměr je však u chodítek výrazně vyšší – pohybuje se až okolo 64%. Díky tomu dokáže správně zvolené chodítko výrazně ulevit od bolestí při pohybu a poskytnout maximální oporu při chůzi ve vhodném terénu. Často odlišujeme chodítka pro domácí a venkovní použití, ale dají se dělit i podle mnoha dalších kritérií. Poradíme vám, jak vybrat to nejlepší chodítko pro seniory právě pro vaše potřeby a ukážeme, kde je sehnat levně a prakticky ihned.

Chodítko pro seniory

Jaké typy chodítek pro seniory na našem trhu existují?

Na první pohled může být těžké se v tak obsáhlém sortimentu, jaký nabízejí právě chodítka pro seniory, rychle zorientovat a vybrat tu nejlepší variantu. Je však dobré vědět, že časem se výměně chodítka stejně nejspíš nevyhneme. Jiná jsou totiž určena pro začátečníky a jiná pro osoby, které si už tento na typ chůze zvykly a rády by podnikaly mnohem delší a náročnější trasy s minimem námahy.

Pevná chodítka pro seniory bez pohyblivých koleček

Jde o základní typ chodítka, s nímž by se měl seznámit každý, kdo takovou pomůcku potřebuje poprvé. Je ideální na pohyb po bytě, protože se snadno přenáší a zůstává pevně stát na místě díky gumovým zakončením nožiček. Pevný rám se postará o maximální stabilitu. Rozměry chodítka se vybírají podle tělesné výšky uživatele.

Náš tip:
Pro komfortnější užívání hledejte chodítka s gumovými či plastovými rukojeťmi nejlépe ergonomického tvaru.

Chodítka pro seniory skládací

Jestliže je chodítko používáno pouze občas nebo se senior často vydává na návštěvy třeba k příbuzným, bude jistě velmi dobrou variantou chodítko skládací, které pohodlně odnesete v ruce nebo v kufru auta, případně ho uložíte třeba pod postel. Vždy však pamatujte na to, že terén by měl být chodítku maximálně přizpůsoben – podmínkou jsou zejména důkladně přilepené koberce, o jejichž rohy by se mohlo chodítko snadno zachytit.

Krokovací chodítka

Obyčejné pevné chodítko je nutné při chůzi nadzvedávat. Krokovací chodítka však mají mechanismus, který jim umožňuje pohybovat se spolu s uživatelem. Uživatel jednoduše posune jednu stranu chodítka dopředu při každém jednotlivém kroku. Mimo jiné se tak snáze vejde do dveří nebo jiných úzkých prostor.

Náš tip:
Pro chození po bytě s velmi úzkými dveřmi je možné zvolit chodítko pro seniory s extra úzkým profilem, takové typy však bývají méně stabilní, a proto se rozhodně nehodí po ty, co s chodítky teprve začínají.

Chodítko pro seniory

Chodítka pro seniory vybavená kolečky

Jakmile se senior začne cítit při chůzi jistější, je možné přistoupit k nákupu chodítka s kolečky. Ta lze rozdělit do tří kategorií podle počtu koleček i zamýšleného účelu.

Chodítka se dvěma kolečky

Jsou velmi podobná pevným chodítkům, ale kolečka na konci zbavují uživatele nutnosti nadzvedávání a posouvání chodítka. Nutné je nadzvedávat pouze zadní nohy chodítka, která se však postarají o okamžitou stabilitu jednoduše tím, že se zapřou o zem. Kombinace těchto vlastností se pak stará o maximální plynulost pohybu a snížení jeho namáhavosti.

Tento typ chodítek mívá kolečka obvykle uchycená napevno bez možnosti manipulace do stran (jako tomu bývá např. u nákupních vozíků). Jsou doporučeny zejména pro osoby, které mají větší potíže s rovnováhou než se samotnou hybností dolních končetin. Pro pacienty trpící slabostí nohou se nehodí – může dojít k podklouznutí chodítka a pádu uživatele.

Chodítka vybavená třemi kolečky

Mít o kolečko víc se u těchto chodítek opravdu vyplácí. Kromě dvou bočních pevných koleček totiž nabízejí i jedno přední otáčivé do stran. Lze s nimi proto snadno zabočit a masivnější kolečka jsou navíc vhodnější pro pohyb ve venkovním terénu. Jsou velmi snadno ovladatelná, ale již ne tolik stabilní. Je tedy bezpodmínečně nutné používat brzdu u předního kolečka, která se postará o bezpečné odstavení chodítka kdykoliv a kdekoliv.

Čtyřkolové chodítko pro seniory

Tento typ chodítek můžeme často vidět třeba v amerických filmech. Zdaleka však nemusí být tak výhodný, jak to na první pohled vypadá. Poskytuje větší stabilitu než tříkolová chodítka, ale také se oproti nim o něco hůře ovládá, zejména při změně směru. Opět jsou výhodnější pro uživatele, kteří mají spíše potíže s rovnováhou – potřeba opírání se o chodítko při chůzi totiž může vyústit v jeho nepříjemné podklouznutí a pád osoby, která ho užívá.

Náš tip:
Opření při odpočinku je však samozřejmě možné – stačí chodítko zabrzdit brzdami s možností aretace.

Čtyřkolové chodítko pro seniory je dostupné ve venkovní i vnitřní variantě – navzájem se od sebe liší především rozměry a robustností konstrukce i koleček. Obvykle jde o modely skládací. Počítat však musíte s jejich větší váhou (problém při nastupování např. do MHD).

Chodítka pro seniory – doplňkové vybavení

Tyto zdravotnické pomůcky můžeme vybírat také podle toho, jaké vybavení od nich očekáváme. Chodítka pro seniory se tak mohou maximálně přizpůsobit životnímu stylu a zvykům svého uživatele.

Chodítko pro seniory se sedákem

Velmi pohodlné a uživatelsky přívětivé typy chodítek bývají vybaveny sedátkem, jež umožňuje komfortní odpočinek během cesty i tam, kde běžně nejsou k dispozici lavičky. Aby chodítko skutečně kvalitně sloužilo svému účelu, je třeba v potaz vzít vždy rozměry sedáku a také výšku, v jaké se nachází. Pamatujte si, že sedák nikdy nesmí suplovat posezení na klasické židli! Velmi těžko by se z něj totiž sesedalo.

Chodítka pro seniory

Chodítko pro seniory s opěrkou

Pro větší komfort při sezení je možné zakoupit také chodítka s odnímatelnou zádovou opěrkou, jež dovolí uživateli plnohodnotné spočinutí skutečně kdykoliv a kdekoliv. Praktické to může být zejména v zimě, kdy jsou všechny lavičky zasněžené nebo obsazené.

Chodítka pro seniory za nízké ceny – jak na to?

Pořízení chodítka může být velmi nákladné, přesto se však nevyplácí šetřit na materiálech nebo kupovat pro delší užívání chodítka základní bez doprovodných komfortních prvků. Jde nám přece o pohodlí seniora a nikoli o pár ušetřených stokorun!

Náš tip:
Dobrou cestou, jak ušetřit, bývají příspěvky od zdravotních pojišťoven. Mnoho z nich na toto vybavení přispívá nemalými částkami. Stačí si opsat modelové číslo vybraného kusu a zeptat se na pojišťovně, jaké jsou možnosti úhrady. Pracovnice vám také mohou doporučit jiný vhodný kus, srovnatelný co do vlastností. Následně je třeba požádat lékaře o vypsání poukazu na chodítko. Úhrada bývá obvykle částečná, v některých případech i úplná, více vám vždy poradí v pojišťovně, u níž je senior klientem.

Kde a jak koupit chodítko, které bude skutečně vyhovovat?

Na stránkách lékáren Pilulka se dozvíte vše, co je třeba. A jak vypadá síť lékáren Pilulka v těch největších městech ČR?

Chodítka pro seniory Praha

V našem hlavním městě najdete hned sedm poboček lékáren Pilulka s příznivou otevírací dobou obvykle od 8:00 do 18:00.

  • Pilulka Lékárna Komunardů (Komunardů 16, Praha 7)
  • Pilulka Lékárna Vinohradská (Vinohradská 24, Praha 2)
  • Pilulka Lékárna Želivského (Vinohradská 196, Praha 3)
  • Pilulka Lékárna Senovážné Náměstí (Senovážné náměstí 28, Praha 1)
  • Pilulka Adamova lékárna (Václavské náměstí 775/8, Praha 1)
  • Pilulka Lékárna Lidická (Lidická 798/19, Praha 5)
  • Pilulka Lékárna Tesaříková (Tesaříková 1027/2, Praha 10)

Chodítka pro seniory Brno

V Jihomoravském kraji je výběr o něco menší, lékárna na Tkalcovské je však otevřena až do 20:00, takže se plně přizpůsobí vaší pracovní době.

  • Pilulka Lékárna Brno (Tkalcovská 869/1, Brno)
  • Pilulka Lékárna U nádraží Brno (Masarykova 37, Brno )

Chodítka pro seniory Ostrava

Přímo v Ostravě bohužel žádnou pobočku lékáren Pilulka nenajdete. Svůj balíček si však můžete nechat odeslat do mnoha odběrných míst služby Zásilkovna, která jen za malý poplatek. Nabízejí komfortní vyzvedávací dobu po celé ČR. Může jít o váš oblíbený obchod v sousedství nebo třeba kavárnu, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Spojíte tak příjemné s užitečným a svoje chodítko budete mít doma mnohem dříve – často už druhý den od objednání. A nemusíte nikde čekat na pošťáka nebo se dohadovat s protivným řidičem přepravní služby.

Chodítko pro seniory recenze

Na stránkách e-shopu Pilulka.cz můžete také najít recenze k oblíbeným druhům chodítek pro seniory, které vám o zvoleném produktu prozradí množství cenných podrobností. Výběr je opravdu široký, takže si určitě vyberte vy i vaši rodiče či prarodiče. Využít můžete i věrnostní program bonusových kreditů, získávaných za každý nákup (tyto kredity vám zlevní nákupy následující) nebo využít dopravy zdarma už do 999 Kč. Nákup chodítka pro seniory nemusí být složitý, pokud ho svěříte expertům!